Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 20:05
 
" AKP milletvekilleri Erdoğan'dan rahatsız! "
Günboyu Gazetesi yazarı Fatih Ergin, AK Partili milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan rahatsız olduklarını dile getirdi.
SİYASET Haberi

Günboyu Gazetesi yazarı Fatih Ergin, AK Partili milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan rahatsız olduklarını dile getirdi. Ergin'in yazısından satır başları şu şekilde:

Türk siyaseti, tarihinin en sıra dışı dönemlerinden birine giriyor. AKP içerisinde yaşanan ayrışma, siyaset tarihine farklı şekilde geçecek sonuçları da beraberinde getirecek. Türk siyasi tarihinde partilerin iktidarda iken kırılmalar yaşamasının örnekleri yok değil. CHP, cumhuriyetin kurucu partisi ve siyasal yaşamın da tek partisi olarak iktidardayken, içerisinden Demokrat Parti doğmuştu. Demokrat Parti'nin doğuşu, CHP'nin 27 yıllık iktidarını bitirmişti. Bülent Ecevit'in DSP'si ise, 2002 yılında koalisyon hükümetinin büyük ortağı olduğu halde bir kırılma yaşamış ve İsmail Cem'in liderliğinde Yeni Türkiye Partisi kurulmuştu. YTP'ye katılan milletvekilleri nedeniyle DSP koalisyonun azınlık partisi haline gelmişti.

Bu iki örnek gösteriyor ki, bir partinin iktidarda olması yaşayacağı iç kırılmalardan zarar görmeden çıkmasını engelleyemiyor. Bugünün iktidar partisi AKP'den doğacak yeni partilerin de aynı etkiye neden olması kaçınılmaz. Ancak AKP'den iki yeni partinin çıkacak olmasının ayrı bir yanı daha var. Sıradan bir iktidar partisi değil AKP. Artık uluslararası camiada "egemen iktidar" sınıfında değerlendirilen bir yapı haline geldi. Belki DP'nin kuruluşuna kadar ki CHP iktidarı için de aynı şey düşünülebilir ama bu çok doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü CHP'nin tek parti dönemindeki iktidarı, "kurucu iktidar" sınıfındaydı. Türkiye o dönem çok partili siyaset düzenine doğru bir emekleme, bir olgunlaşma, yani geçiş dönemindeydi. AKP ise çok partili siyasal düzende "egemen iktidar" haline geldi. Dolayısı ile Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kurmaya hazırlandıkları partileri "özel" kılacak olan bu durumdur.   

***

Kulislerden yansıyan bilgiler ise, kurulacak iki partinin de bugünün iktidarına vermiş olduğum örneklerdekinden çok daha fazla bir sarsıntıyı yaşatacağını gösteriyor. Öyle ki, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni parti hareketlerine karşı sert tutumunu sürdürmeye devam etse de, parti kaynıyor. Ayrışma sancısı giderek etkisini artırıyor. Yerel seçimlerde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok büyükşehir belediyesinin kaybedilmesinin sarsıntısını halen atlatamayan AKP'de parti içi kriz eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan'ın yeni parti çalışmaları ile daha da derinleşiyor.

Davutoğlu ve Babacan'ın ayrı ayrı sürdürdüğü partileşme çalışmaları, AKP içerisinde bulduğu ciddi destekle dikkat çekiyor. Partili bir kaynağın aktardığına göre, Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde İstanbul'daki ofisinde otuzu aşkın eski AKP milletvekili ile bir araya gelmiş. Davutoğlu'nun ofisinde gerçekleşen toplantıda eski milletvekillerinden bazıları, halen AKP milletvekili olan birçok ismin hem devletin hem de partinin Erdoğan tarafından tek adam yönetimiyle idare edilmesinden rahatsız olduğunu ve yeni kurulacak partilere sıcak baktıklarını aktarmışlar. Yeni partilere geçme eğiliminde olan AKP milletvekillerinin, kurulacak partilerin kamuoyunda karşılıklarının ne olacağı yönünde araştırmalar yaptığı da ifade edilmiş.

Gözü yeni partilerde olan birçok AKP milletvekilinin, iktidar partisinin seçmen nezdinde "cazibe merkezi" olmaktan uzaklaştığı, teşkilatlanma yapısının erozyona uğradığı ve parti içi demokrasinin ortadan kaldırıldığı yönündeki eleştirilerinin bulunduğu da Davutoğlu ile toplantıda konuşulanlar arasında yer alıyor. Söz konusu milletvekillerinin, partinin durumunun yanında ülkenin yönetim tarzından da rahatsız oldukları ifade edilmiş. İktidara muhalif seslerin terörize edilmesi ve ayrıştıran bir siyaset izlenmesi de, AKP'den kopmaya hazırlanan milletvekillerinin rahatsızlıkları arasında. Öyle görünüyor ki, AKP'nin karşısında artık kendi mahallesinden de bir muhalefet var. Bu muhalefet, yerel seçimlerde AKP'yi yenilgiye uğratan toplumsal muhalefetin etki alanının daha da genişlemesiyle, Erdoğan karşısında daha da büyüyecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ", AKP, milletvekilleri, Erdoğan'dan, rahatsız!, ",
Yorumlar
Haber Yazılımı