Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 22:04
 
Bakan Koca'ya Malatya'daki İddialar Soruldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası covid-19 salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Bakan Koca'ya Malatya'daki İddialar Soruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası covid-19 salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'ya geçtiğimiz günlerde Birgün gazetesinde yer alan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Covid-19 hastalarının her gün ilaçlarını almak için hastaneye gittiği yönündeki iddialar soruldu. 

KOCA: BU YAKLAŞIMI DOĞRU BULMUYORUZ

Bakan Koca "Durumu ağır olmayan ancak test sonucu pozitif olan bazı vatandaşların filyasyon ekiplerini beklemeden toplu taşıma araçlarını kullandığına yönelik, ilaçlarını toplu taşımayı kullanarak gelip aldığına yönelik iddialar var. Bu iddialar doğru mu?" şeklindeki soruya karşılık, bu yaklaşımı doğru bulmadıklarını belirtirken: "Bunu doğru bulmuyoruz. Vatandaşlarımıza ilaçların evlerde verilmesini önemsiyoruz. 150 bine yakan kişi karantinada olması gerekirken olmadığını görüyoruz. Hasta vatandaşlarımızın ilacını almak için hastanelere gelmesinden öte biz onu evinde ulaştırma yönünde bir çalışma içindeyiz." cevabını verdi.

Geçitğimiz günlerde Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberinde ismini vermek istemeyen bir hemşirenin iddiaları yer almış: "“Sanal Covid-19 servislerinde ayakta tedavi gören hastaların kayıtları var. Kullanılan sistem nedeniyle evde tedavi gören hastaların ‘yatışları’ sanal Covid-19 servisine yapılıyor. Buraya kayıt yapılmazsa hastane eczanesinden hastaların ilaçlarını alamıyoruz. Evde karantinada olan veya tedavi gören hastalar her gün evlerinden çıkarak hastaneye gelip ilaçlarını alıyorlar. Hastalara sadece bir günlük, yani sabah ve akşam dozlarını verebiliyoruz. Covid-19 hastaları hastaneye kendi imkanlarıyla geliyor. Sonuçta herkesin arabası yok veya herkesin her gün hastaneye gelip ilaçları alabilecek yakını yok. Bazı Covid-19 hastaları otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla her gün hastaneye gelerek ilaçlarını alıyor. İlaç almak için evden çıktıklarında belki de onlarca kişiye virüsü bulaştırıyorlar. Tabi hastalar bu duruma çok öfkeli ve ‘Neden her gün geliyoruz? Neden bütün dozlarımızı vermiyorsunuz? Biz hasta değil miyiz?’ diye soruyorlar. Hatta biz bu hastalara 14 gün boyunca evden çıkmamaları için ve evlerine kimseyi almamaları için kağıtlar imzalattırıyoruz ama bir yandan da ilaç almaya çağırıyoruz. Burada sorumluluk Sağlık Bakanlığı ile hastane yönetimindedir. Yeterli miktarda ilaç tedarik edilemediği için böyle bir şey yapılıyor diye düşünüyorum” denilmişti.

 

 

 

malatyatekhaber.com-Birgün

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber
Yorumlar
Haber Yazılımı