Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 16:43
 
Gürkan: Tarım Arazilerine Bina Yapılmasını Doğru Bulmuyorum
Malatyasöz Gazetesine değerlendimede bulunan Malatya Büyükeşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: "Tarım Arazilerine Bina Yapılmasını Doğru Bulmuyorum" dedi.
GÜNDEM Haberi
Gürkan: Tarım Arazilerine Bina Yapılmasını Doğru Bulmuyorum

Malatyasöz Gazetesine değerlendimede bulunan Malatya Büyükeşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: "Tarım Arazilerine Bina Yapılmasını Doğru Bulmuyorum" dedi.

Gürkan'ın açıklaması akıllara Malatya'da tarım arazilerine yapılan yüksek katlı binaları akıllara getirdi. Gürkan'ın açıklaması şöyle: " Özellikle Fuzuli, emeksi caddeleri bakıldığı zaman altı sudur ve 3 metre inildiği zaman altta yoğun su çıkar. Dolayısıyla buralarda yüksek yapılı binaların yapılması doğru bir yaklaşım olmaması gerek. Bunlarla ilgili rezerv anlamında, Battalgazi belediyesindeyken, Gelincik tepesi en güzel rezerv alanı demiştik. Hatta bu doğu batı kısmında yapılacak ve tarım arazisini yok eden bir yapılaşma örneğine de pek sıcak bakmadığımızı belirtmek isterim. Yeşilyurt, Bostanbaşı, Gündüzbey diyorum. Özellikle tarım arazileri, milyonlarca seneden oluşan yerlere betonarme binalar yapılıyor. Bu doğru bir şey değil bunu da her zaman söylerim. Ha şuanda orada geleceğe dönme şansımız var mı? yoktur. oradaki yapının daha zemin etütlerine ulaştırılması noktasında beton mu deriz, raylı sistem mi deriz o ayrı bir konu. Ama bu taraftaki yapılacak olan kentsel dönüşüm noktasında Beylerbaşı , Şehitfevzi, Melekbaba, Taştepe , Aşağı Çarmuzu, Kiletepe olsun bu bölgelerde bu zemin etütleri daha iyidir. O zemin etütlerine de çok dikkat edilmesi gerekir. Hâlbuki biz o zaman Gelincik Tepesini belerilmiştik. Tabi köy yerleşim birimlerinde de alternatif yerleşim alanlarını, çevre şehircilik bakanlığımızın, burada il müdürlüğü ve valimizle yapmış olduğumuz gezilerde özellikle yola yakın yere taşınması, karşıdaki meralara taşınması noktasında bunların tespitleri yapıldı. Pütürge, Doğanyol aynı şekilde aynı şekilde tespitler yapıldı. Yapılan bu tespitler ile birlikte şuanda jeoloji etütleri yapılıyor."

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: selahattin gürkan,
Yorumlar
Haber Yazılımı