Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 17:32
 
Hekimhan Dipsiz Gölde Neler Oluyor?
Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı Başkını mahallesinde bulunan tarihi ve kültürel yapıya sahip dipsiz gölden özel bir firma tarafından günde 60 ton suyun tankerlerle çekildiği ve gölün kuruma noktasına geldiği iddia edildi.
GÜNDEM Haberi
Hekimhan Dipsiz Gölde Neler Oluyor?

Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı Başkını mahallesinde bulunan tarihi ve kültürel yapıya sahip dipsiz gölden özel bir firma tarafından günde 60 ton suyun tankerlerle çekildiği ve gölün kuruma noktasına geldiği iddia edildi.

Hekimhan'da bulunan Dipsiz Göl'de yaşananlarla ilgili bölgede yaşayan mahalle sakinleri tepki gösterirken konuyla ilgili Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. 

Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

" Malatya ili Hekimhan ilçesine bağlı Başkınık köyü sınırları içerisinde olan  binlerce yıllık doğal krater bir göl olan Dipsiz göl de Yama dağlarına yol çalışması yapmakta olan özel şirketin gün de 60 ton olmak üzere tankerlerle gölden su çektiği tespit edilmiştir. Köylülerin  müdahale etmesi sonucunda şirket çalışanlarının Hekimhan Kaymakamı ve Büyükşehir Belediye Başkanından izin alındığını,  yol yapımında kullanılmak üzere gerekli suyun bu doğal gölden temin edilmesine izin verildiğini söylemişlerdir. Ayrıca Dipsiz Göl ün boşalan suyunun yerine Başkınık Köyü ne içme suyu olarak giden su şebekesinden tekrardan doldurulacağını söylemişlerdir.

Dipsiz Göl su Kaplumbağalarının üreme alanı olması dışında Angut kuşlarının yavrularını bıraktığı bir göl olmakla birlikte Leyleklerin ve diğer birçok kuş çeşidininde barındığı su içtiği ve çevresindeki kayalıklara yuva yaptığı bir mekandır. Ayrıca Dipsiz Göl içinde bulundurduğu iki çeşit sülük nedeniyle insanların tedavi merkezi olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında alabalık yetişmektedir. Dipsiz Göl ve çevresinde tarihi yerleşkeler olmakla birlikte tarihi ve kültürel bir çok yapı bulundurmaktadır.
Yaklaşık 10 yıl önce Hekimhan kaymakamı Nurettin Dayan tarafından çevre düzenlemesi adı altında yapılan çalışmalarda gölün çevresine beton dökülerek havuz şeklinde yapılmış,gölün tamamen doğallığını ve güzelliğin yok etmişlerdir.
Malatya İli Hekimhan İlçesine Bağlı Başkınık Köyü sınırları içerisinde bulunan göl Sivas-Malatya Karayoluna 8 km mesafede olup Yamadağı yaylaları ve Yamadağı Kayak merkezi yolu üzerindedir. Oluşumu: Krater gölü, Çevresi; 256,66 m, Alanı; 4260,21 metre kare, Yüksekliği;1730 m, Derinliği; Bilinmiyor. Bu göl Oluşum bakımından Türkiye'deki ender göllerdendir.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: hekimhan, malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı