Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 13:45
 
Malatya'da Koronavirüsle İlgili Son Durum Açıklandı: Can Kaybı ve Vaka Sayısı
Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli Malatya'da toplam vaka sayısının 333 olduğunu, can kaybının ise 17 olduğunu açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Koronavirüsle İlgili Son Durum Açıklandı: Can Kaybı ve Vaka Sayısı

Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli Malatya'da toplam vaka sayısının 333 olduğunu, can kaybının ise 17 olduğunu açıkladı.

30 VAKAYA ULAŞAN GÜN YAŞANDI

Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli koronavirüs salgınıyla ilgili Malatya'daki son durumu açıkladı. Basın toplantısında konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş: İlimizde ilk vaka tespiti 15 Mart'tır. 15 Mart'tan itibaren neredeyse her gün pozitif vakalarımız oldu. Bazen günde 30 vakaya ulaştığımız günleri de yaşadık. Hastalarımızı Hasan Çalık Devlet Hastanesinde, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve Turgut Özal  Tıp Merkezinde takip ettik. Genel durumu iyi olan hastalarımızı da evlerinde izlemeye aldık. Hastalarımızın çok  büyük kısmı şifa bularak normal hayatlarına devam ettiler. Ancak bu süreçte 17 vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybettik. Yaşadığımız 2 aylık süreç kişisel hijyen, sosyal mesafe, maske kullanımının yaşantımızın bir parçası haline gelmesini sağladı. İlimizde de bir dizi önlemler alındı. amacımız vatandaşlarımızın sağlığını korumaktı.  Alınan önlemler ve vatandaşlarımızın kurallara uyması sonucu hastalık tablosu lehimize dönmeye başladı.  İlimizde 16 Mayıs'tan itibaren vaka sayılarımızda düşüş başladı. Az sayıda da olsa yeni vakaların tespit edildiğini unutmayalım. Kişisel mesafeye ve maske kullanımına kesinlikle ara vermiyoruz. İyimser bir tabloyla karşı karşıyayız ama bu hastalığın bittiği anlamına da gelmiyor. Hala yeni vakalar geliyor. Vatandaşlarımızın koronavirüs gerçeğini akıllarından çıkarmaması ve yeni normal sürece alışması gerekiyor." dedi.

BAYRAM UYARISI

Bayramla ilgili uyarılarda bulunan Vali Baruş: "Sonraki bayramlarda rahat edebilmemiz için bu bayramda sabırlı olmamız gerekiyor. 23-26 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı boyunca vatandaşlarımızın evlerine kalmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu salgın biz farkında olmadan başkalarına taşıyabildiğimiz bir salgın. " dedi.

TOPLAM VAKA 333

Malatya'daki koronavirüs vakalarıyla ilgili bilgiler veren Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli: Toplam 114 personelimizle 57 filyasyon ekibi kurduk ve pozitif vakaların temas halindeki kişilere ulaşmaya çalıştık. İlimizde 15 Mart'ta ilk vaka görüldü. 16 Nisan'da günlük 30 vakaya kadar çıktık. Bu giderek azaldı ve günlük 2-3 vaka olarak devam etmekte. Şimdiye kadar toplam 14 bin 241 numune çalıştık. Bu toplam nüfusumuzun yüzde 2'sine tekabül etmekte. Toplam 333 pozitif vakamız oldu. Türkiye genelinde testlerin yüzde 9'u pozitif olarak saptanırken Malatya'da bu oran yaklaşık olarak yüzde 3'tü. 112 ambulanslarımızla günlük ortalama 15-20 vaka taşıdık. Yani 2 aylık süreçte bin vaka ambulanslarımızla taşındı." dedi.

47 SAĞLIK ÇALIŞANINDA VAKA TESPİT EDİLDİ

Koronavirüs sürecinde hastanelerle ilgili bilgiler veren Bentli: "Eğitim ve Araştırma hastanemizde 84 hastamız tedavi gördü. 23 tanesi yoğun bakım süreci yaşadı. Yoğun bakımdaki hastalarımızın 14 tanesi entübe oldu. Maalesef burada 16 vefatımız oldu. Buradan anlaşılacağı gibi sadece entübe olan hastalarımız değil, servislerde yatan yaşlı hastalarımızdan da hayatını kaybeden oldu. Yeşilyurt Hasan Çalık Hastanemizde 111 hastayı takip ettik. Bunların 15 tanesinin yoğun bakım ihtiyacı oldu ve entübasyon gerekecek hastalarımızı direk buradan eğitim ve araştırma hastanesine transfer ettik. Üniversitemizin hastanesinde 36 hastamız takip edildi. 30 vatandaşımız burada yoğun bakıma alındı. 2 vatandaşımız entübe edildi. Maalesef 1 hastamız hayatını kaybetti. İlimizde toplam 17 vefat oldu. Sağlık Bakanlığı ilimizde 4 tane özel hastaneyide pandemi hastanesi olarak kabul etti. Fakat bir hiçbir özel hastanemizde pozitif vaka tespit etmedik. Sadece bir hastanemizde vakaya tanık olunmuştu bizde bunları kendi hastanelerimize transfer ettik. Şu ana kadar 333 hastamızın 292'sini iyileşti. Bu toplam vakalarımızın yüzde 88'ine tekabül ediyor. 102 hastamız hastanelere yatış yapılmadan evlerinde takip edilerek tedavi  edildi. Bu 102 hastamızdan 99'unun testleri negatifleşti. Evdeki diğer kişilerde ise pozitif vaka saptamadık. 3 hastamızda ise 14 gün bekleme sürecini bekliyoruz. 193 hastamız hastanelerde yatarak şifa gördü. Ölenlerin 4 tanesi 70 yaş altı diğerleri 70 yaş üstü hastalarımızdı. 19 Nisan itibariyle vaka sayımızda düşme görüyoruz. Hatta üste üte 14 gün hiç vakamızın olmadığı günlerde oldu. Yaklaşık 2 bin 700 sağlık çalışanımızın testlerini yaptık ve 47 sağlık çalışanında pozitif tanı tespit edildi. Bu arkadaşlarımızın 10 tanesi doktor, 19'u ebe hemşire, diğerleri de yardımcı sağlık personeliydi. 2 tane Başhekimimizden pozitif tanı aldık. 12 köyde ve mezralarda karantina uygulaması yapıldı. Şu an için Arguvan ilçesinin bir mezrasında karantina devam ediyor." dedi.

 

 

malatyatekhaber.com

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber
Yorumlar
Haber Yazılımı