Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 00:53
 
"Toprak bütünlüğünü muhafaza etmek çok zor hale gelecek"
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, sosyal medya hesabı twitterdan Suriyeli sığınmacılar için “Türkiye’nin birlik ve beraberliğini, toprak bütünlüğünü muhafaza etmek çok zor hale gelecek” dedi. İşte Özdağ'ın o açıklamaları:
GÜNDEM Haberi

“Türkiye 2011’den bu yana tarihin en büyük göçlerinden birisiyle karşı karşıya. Bu göçü ancak Kavimler Göçü ile karşılaştırabiliriz. Ve bugün küçük Asya yeni bir kavimler göçü yaşıyor. Bu göçün sonunda ülkemize 2011 sonrasında 3.8 milyon kayıtlı, 1.5 milyon kayıtsız olmak üzere 5.3 milyon Suriyeli sığınmacı geldi. Ama Afganistan’dan, Irak’tan ve dünyanın değişik yerlerinden gelen diğer sığınmacılarla birlikte toplam 6.7 milyon sığınmacı ülkemizde yaşıyor. Bu Türkiye nüfusunun yüzde 8.5’ini oluşturuyor ve ülkemiz üzerinde çok büyük bir yük oluşturuyor. "

"Türkiye’nin birlik ve beraberliğini, toprak bütünlüğünü muhafaza etmek çok zor hale gelecek."

Özdağ sözlerine şu şekilde devam etti:

"40 milyar dolardan fazla para harcadık ve daha ne kadar harcayacağız belli değil. Üstelik nüfusları çok hızlı artıyor. Yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki 3.8 milyon Suriyeli üzerinden yapılan hesapta; kalmaları durumunda 2040 yılında Türkiye’deki Suriyeli Arap sayısı 7.2 milyona çıkacak. Kayıtsızlarla birlikte hesaplarsak bu sayı 10 milyonun üzerine çıkacak. Üstelik Suriyelilerin daha şimdiden ağırlıklı olarak yerleştikleri Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Adana, Mersin gibi yerlerde olduklarını göz önünde tutarsak bu illerde 2040 yılında Türkiye çok ciddi bir demografik tehditle karşı karşıya kalacaktır. Bu şekilde Türkiye’nin birlik ve beraberliğini, toprak bütünlüğünü muhafaza etmek çok zor hale gelecek. Artık uyanma zamanı, harekete geçme zamanı geldi. Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri için gereken adımların hızla atılması gerekiyor.”

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Toprak, bütünlüğünü, muhafaza, etmek, çok, zor, hale, gelecek",
Yorumlar
Haber Yazılımı