Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 18:21
 
Zambiya hakkında bilgiler
Yaşam süresinin ortalama 38 yaş olduğu Afrika ülkesi olan Zambiya'yla ilgili bilgileri sizler için derledik... Zambiya nerededir? Ne zaman kurulmuştur? Kaç şehir vardır? Detaylar haber içeriğinde...
KÜLTÜR Haberi
Zambiya hakkında bilgiler

Afrika ülkelerinden birisi olan Zambiya, ismini ülke içerisinde yer alan Zambezi Nehri'nden alır. Bu nehir ülkenin güneyinde yer alan Zimbabwe ile de sınır bölgesini teşkil eder. Binlerce yıllık bir mazisi olan Zambiya,1500'lü yıllarda kabilelerin Ortaçağ Avrupası'ndaki derebeyler gibi şehir krallıkları oluşturmasıyla kurulmuştur. 1964 yılında bağımsızlığını kazanan bu ülkede 1997'de başarısız bir darbe girişimi olmuştur. Darbe girişiminde bulunan 59 subay vatana ihanetten idam edilmiştir. Günümüzde İstanbul'un nüfusuna neredeyse denk olan 17 milyonluk bir nüfusa sahiptir Zambiya. Ülkenin başkenti Lusada'kadır ve bu şehirde 2 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Bu şehir ülkenin en büyük şehri olurken Malatya'nın neredeyse iki katı bir nüfusa sahiptir. Zambiya'da insanların yüzde 50'si hristiyan olurken diğer yarısı ise çeşitli yerel dinlere mensuptur. Ülkenin toprak büyüklüğü ise neredeyse Türkiye kadardır. Ülkedeki insanların yüzde 65'lik büyük bir kesimi 1 doların altında paza kazanmakta ve toplumda tarımla uğraşanlar ise yüzde 80'lik bir kesimi oluşturmaktadır. Ülke dünyada bakırın en fazla üretildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük şelalesi de bu ülkede yer almaktadır: Viktorya Şelalesi. Zambiya suyun bol olduğu bir ülke olmasına rağmen insanların üçte birinin içme suyuna erişimi yoktur. 

Ülkede yaşam kalitesi

Zambiya'da 1 milyondan fazla aids hastası vardır bu da 15 kişiden birinin hasta olduğu gerçeğini ortaya koyar. Ülkede ortalama yaşam süresi 38 yaşına kadar gerilemiş durumdadır. Türkiye'yle mukayese ettiğimizde bizim ülkemizde ortalama yaşam süresi 78'dir. Zambiya'da nüfusun yüzde 45'ini 15 yaşın altındaki çocuklar oluştururken yüzde 2'lik bir kesimde 65 yaşın üstünü oluşturmaktadır. Ülkede İngilizce resmi dil olmasına rağmen 40'ın üzerinde de yerel diller mevcuttur. Zambiya'd müslüman olanların yüzdelik oranı ise 1'dir. Eğitimde de zorunluluğun olmadığı Zambiya'da üç mevsim yaşanmakta ve toplamda da 10 şehir bulunmaktadır.

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya, istanbul, türkiye, zambiya, afrika,
Yorumlar
Haber Yazılımı