Yazı Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 13:13
 
Bir Garip Sevda
SEVİL ADIGÜZELMAN
 
 

Ax piştite yar,bıla dünya xırabe
Ax piştite yar,ezrail canem bıbe
Ax piştite yar, bıla Qiyamet rabe
Ax piştite yar, dünya mın heram be
Bu türküyü nereden duydum bilmiyorum ama sürekli mırıldanıp duruyorum. Uzun süredir, severek dinlediğim ve içimi pare pare eden bir türkü…
Her duyduğum güzel türküde olduğu gibi bununda anlamını o an yanımda olan arkadaşıma sorduğumda teklifimi geri çevirdi. Belirttiğine göre çevirilince anlamı bozuluyormuş. Bence hiç mantıklı bir yalan değildi… Araştırdım ve Türkçesini öğrendim…
Ah senden sonra yârim, dünya yerle bir olsun
Ah senden sonra yârim, Azrail canımı alsın
Ah senden sonra yârim, kıyamet kopsun
Ah senden sonra yârim, dünya benim için haram olsun…
Biliyor musun? 
Uzun süredir, geceleri uyuyamıyorum. Sanki zaman geçmiyor. Mevsimlerden halen ilkbahar, tabiat yeşillenmiş gibi. Uzun süren bir hasretin ardından buğulu gözlerini ilk kez görecektim, dudaklarında yine tebessüm olacak mıydı? Olmayan gamzenin var olduğunu savunacak mıydı?  Yine sesin titreyecek miydi? 
Şu günlerde dışarı çıkmasam da farkındayım ki mevsimler benim için ilkbahar. Ürkek kalbim sen geleceksin diye tarif edilmez bir mutluluk içerisinde.  Penceremin önündeki çiçeklerin senin geleceğini hissedercesine hızlıca büyümesine şahit oldum. Daldan dala konan beyaz bir kelebek bile sevincime ortak olmuştu. 
Geleceğin o gün için hayaller kurdum. Düşün ki yemyeşil bir patika yolda yürüyoruz. Varlığını hissedince biliyorum ki zaman su misali akım gidecek. Gün boyu yaşadığım mutluluk, ayrılık vaktinin gelip çatmasıyla son bulacaktı.Sen artık gitmeliydin. Ayrılığın hüznü yansımıştı gözlerimize ve artık ayrılmalıydık.
Hoşça kal….

 
Etiketler: sevil adıgüzelman
Yorumlar
Haber Yazılımı