Haber Detayı
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 23:24
 
Babasını Kaybeden Malatyalı Çiğdem Yıldız Tehlike Karşısında Uyardı
Malatya'da halk arasında ak toprak olarak bilinen asbestin yol açtığı akciğer zarı kanseri yani Mezotelyoma nedeniyle babasını kaybeden Çevre Mühendisi Çiğdem Yıldız, babasının yakalandığı hastalığı, hastalık sürecinde yaşadıklarını anlatırken uyarılarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Babasını Kaybeden Malatyalı Çiğdem Yıldız Tehlike Karşısında Uyardı

Asbest Söküm Uzmanları Derneği'nin (ASUD) youtube kanalına açıklamalarda bulunan Yıldız, özellikle kırsal mahalleler ve eski binalarda sıkça rastlanan asbest tehlikesiyle ilgili olarak: "Adım Çiğdem Yıldız. Çevre Mühendisiyim. Malatyalıyım. Sene 2021 ve memleketin önemi var mı diyeceksiniz? Fakat bazı illerimizde olduğu gibi Malatya'da  halk arasında ak toprak, höllük denen bir toprak bulunuyordu. Bu toprak asbest içeriyordu. Bunu soluduktan sonra yıllar sonra ortaya Akciğer zarı kanseri, diğer bir adı Mezotelyoma ortaya çıkıyor. Maalesef ki biz de bu hastalıkla babamdan dolayı tanıştık. İnanılmaz ağrılı bir hastalık. Hasta morfin türevi ilaçlarla ayakta durabiliyor. Ama durabiliyor da diyemem. Hekimlerimiz çok ilgiliydi. Babamı kaybedeceğimi de bana ifade ettiler açıkçacı. Ben bunu kabullendim ama babamın çaresizliği karşısında çok çaresiz kaldım. Bizim gibi olan insanlara ulaşmak ve dertleşmek istedim. Bunun içinde sosyal medya da kendimce sesimi duyurmaya çalıştım. Sesimi duyuramadım ve yalnız kaldım. Hasta yakını için de çok zor psikoloji bu. Dilerim hiç kimse yaşamaz ve hiç kimsenin böyle bir deneyimi olmaz. Şu anda kentsel dönüşüm bir çok ilimizde yaygınlaşmış durumda. Eski binalarda asbest kullanılıyordu. Şu an o binaların yıkımıyla birlikte havaya asbest lifleri saçılıyor. Herhangi bir önlem olmadığı içinde biz bu asbesti soluyoruz. 10 ila 40 yıl sonra bu hastalığın yoğun bir şekilde nüksetme durumu söz konusu. Yıllar sonra ASUD ile tanıştım. Onlarla birlikte başka insanların ölmemesi için elimden gelen her şeyi yapacağım." dedi.

Mezotelyoma Nedir?

Mezotelyoma, temel olarak halk arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle bilinen asbestin yol açtığı akciğer zarı ve karın zarı kanserine verilen addır. Batı ülkelerinde yılda her bir milyon kişinin 1-2'sinde saptanan mezotelyoma, Türkiye'de yılda en az 500 kişide görülmektedir. Bu sıklığın sebebi de asbestin Anadolu'nun birçok yöresinde bulunması ve halkımız tarafından bilinçsizce kullanılmasına bağlanılabilir. Asbest köylerde evleri badana yapmak için veya küçük çocuklarda pudra yerine kullanırlar.

Öte yandan Türk Toraks Derneği tarafından Elazığ Sivrice depreminin ardından Malatya ve Elazığ'da yıkımı yapılan binalar için asbest uyarısında bulunulmuş ancak uyarılarla ilgili gereken adımlar atılmamıştı.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber, asbest,
Yorumlar
Haber Yazılımı