Haber Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 13:14
 
Gündem de erken seçim mi var?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefete yönelik sert sözleri erken seçim ihtimalini gündeme getirdi. Muhalefet, olası bir erken seçim hakkında ne düşünüyor işte yanıtlar...
SİYASET Haberi
Gündem de erken seçim mi var?

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Halk, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği coronavirüs salgınına karşı yeni önlem ve ekonomik destek paketlerinin hayata geçirilmesini beklerken AK Parti’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Ulusa Sesleniş” konuşmalarında bile kutuplaştırıcı söylemlerini sürdürdü. Erdoğan’ın bu tavrı, muhalefet tarafından “erken seçim hazırığı” olarak yorumlandı. Erdoğan, salgının ardından yeni bir siyasal sürece girileceğini bildirirken siyasette de son süreçte birbiri ardına “salgın dışı gelişmeler” yaşandı. TBMM’ye milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep eden çok sayıda yeni fezleke sunulurken, muhalefet belediyeleri üzerindeki baskılar da arttırıldı. Son olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik eleştiriler, AK Parti kurmayları tarafından sert sözlerle eleştirildi, çeşitli soruşturmalarla tabana mesaj verildi. CHP ve İYİ Parti temsilcileri, Erdoğan’ın bu tavrının erken seçime hazırlık olduğunu, sonucunda kazananın ise Türkiye olacağını ifade etti.
CHP: Erdoğan'ın aklında bir plan var biz de bu yüzden seçim olacakmış gibi çalışıyoruz
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  yaptığı değerlendirmede, “Biz, Erdoğan’ın aklında erken seçim gibi bir plan olduğunu biliyoruz ve bir süredir, ‘Yarın seçim olacakmış gibi’ çalışıyoruz” dedi."
Koronadan sonra erken seçim yapmak Türkiye'nin kurtuluşu olaak"Erdoğan’ın içerisinde bulunduğu ruh halinin “sağlıklı olmadığını” söyleyen Altay, “Erdoğan azmiyle yükseldi, hırsıyla batıyor. Unutulmasın ki batanlar, kendileri açısından çılgın kararlar alabilirler. Korona belasından kurtulduktan sonra erken seçim olursa sonucu ‘Türkiye’nin Erdoğan’dan kurtuluşu’ şeklinde olur. Arkasına Cumhurbaşkanlığı forsunu alıp Türkiye’nin en çok oy alan ikinci partisinin genel başkanına laf söylemek, Erdoğan’ın gücünü kaybettiğini ve kontrolsüz hareket ettiğini gösteriyor. İtibarını yitirdi. Korona belasını bertaraf ettikten sonra Türkiye’de bir erken seçim yapılması demek Türkiye’nin kurtuluşu demektir” dedi.
"HALK BUNU UNUTMAZ"
İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi ise “Halk, kendini kötü bir sürece sürükleyen iktidarın bu yönetimini erken seçim süreci ortaya çıktığında unutmayacaktır” dedi.
Koronavirüs salgınının sona ermesinin ardından siyasi hayatın yeniden şekilleneceğini, erken seçimin de bu süreçte kuvvetli bir ihtimal olacağını bildiren Bahşi, “Halk, bu günlerde yaşadığını unutmaz. Tüm dünyada devletler halkından IBAN isterken Türkiye’de halka IBAN verdiler. Bunu unutmayacaklar. 20 yıldır AKP’li belediyeler her türlü yardımı yaparken bugün Millet İttifakı’nın belediyelerinin yardımlarının engellenmesini unutmayacak. Önümüzdeki dönem yeniden yapılanma sürecinde halk, tek adam diktasına prim vermeyecektir. Zor zamanlarda kimin yanında olduğunu unutmadan karar alacaktır. Bu da AKP’nin aleyhine olacaktır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: cumhurbaşkanı, recep tayyip erdoğan, erdoğan, chp, ak parti,
Yorumlar
Haber Yazılımı