Haber Detayı
18 Ekim 2021 - Pazartesi 23:05
 
Malatya'da 7 Yıldır Çadır ve Konteynerlerde Yaşıyorlar
Doğanşehir’in Karanlıkdere Mahallesi Gücük Mezrasında 7 yıl önce meydana gelen heyelan sonrası bölgedeki yaralar hala sarılamadı. Heyelanın üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen bölgede yaşayan vatandaşlar çadır ve konteynırlarda yaşamaya devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da 7 Yıldır Çadır ve Konteynerlerde Yaşıyorlar

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Karanlıkdere Mahallesi Gücük Mezrasında 7 yıl önce heyelan meydana geldi. Heyelan sonucu evlerin bir kısmı yıkılırken bazı evler ise heyelan sonucu oluşan uçurumun kenarında yer alıyor. Heyelan sonucu dönemin yetkilileri tarafından bölgede incelemeler yapılırken yeni konutlar yapılmasına karar verildi. Bölge için AFAD’ın öncülüğünde yapılan projeler için vatandaşlara ‘evleri siz yapın, biz ödeme yapalım’ denildi. Yine bölgeye maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için çadır ve konteynır gönderilerek geçici olarak ikame etmeleri sağlandı. Bölgede yaşayan mezra sakinlerinden bir kısmı parasını ödeyerek yeni yapılan evlere taşındı. Aradan geçen 7 yıla rağmen çadır ve konteynırlarda yaşayan vatandaşların sorunu ise çözüme kavuşturulamadı.

Adeta uçurumun kenarında çadır ve konteynırlarda yaşayan vatandaşlar 2 yıl önce proje oluşturulduğunu ancak kendilerine ‘altyapı ve elektrik gibi hizmetlerin kendileri tarafından ödenmesi gerektiği’ yönünde bilgi verildiğini iddia ettiler. Geçimini hayvancılık ve tarımdan sağlayan ve maddi durumlarının olmadığını belirten mezra sakinleri bu talebe tepki gösterdiklerini, bir başka projede ise bölge zemininin sağlam olmaması gerekçe gösterilerek Erkenek tarafına konut projesi yapıldığını söylediler. Geçimlerini hayvancılık ve tarımdan sağlayan bölge sakinleri, yerleşim yerlerinden uzakta olan Erkenek’e gitmeleri durumunda ise geçimlerini sağlayamayacaklarını belirtiyorlar.

Toplam 70 kişinin yaşadığı Gücük mezrasında aradan geçen 7 yılda 4 aile konteynırlar ve çadırlarda, 3 aile heyelan sonucu oluşan uçurumun kenarındaki evlerde yaşıyor. Mezradaki 6 aile ise AFAD tarafından ‘evlerin siz yapın, parayı ödeyelim’ denilerek yapılan yeni konutlarda kalıyor. 7 yıldır konteynır ve çadırlarda yaşayan aileler yetkililere çağrıda bulunarak 2016 yılında dönemin AFAD İl Müdürünün imzasıyla proje olarak hazırlanan 20 ve 10 yıl geri ödemeli konut projesinin bir an önce Gücük Mezrasında yapılmasını istiyorlar.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı