Haber Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 14:00
 
Malatya'da Eczacılık Gününde Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanları Anıldı
Malatya Eczacılar Odası Başkanlığına Ebru Sönmez, 14 Mayıs Eczacılık Günü ve Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında: “Zor günlerden geçiyoruz. Dileriz bu günler bir an evvel geçer. Sağlıklı günler hayaliyle ve umutla tüm eczacı meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyor ve hastalarımıza sesleniyoruz: Sağlığınız için hekiminize, eczacınıza, sağlık çalışanlarına güvenin.” İfadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Eczacılık Gününde Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanları Anıldı

Malatya Eczacılar Odası Başkanlığına Ebru Sönmez, 14 Mayıs Eczacılık Günü ve Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında: “Zor günlerden geçiyoruz. Dileriz bu günler bir an evvel geçer. Sağlıklı günler hayaliyle ve umutla tüm eczacı meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyor ve hastalarımıza sesleniyoruz: Sağlığınız için hekiminize, eczacınıza, sağlık çalışanlarına güvenin.” İfadelerini kullandı.

Her yıl 14 Mayıs eczacılık gününe Anıta çelenk sunumu ile başlanırken bu yıl pandemi ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunuldu. 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle yazılı açıklama yayımlayan Malatya Eczacılar Odası Başkanlığına Ebru Sönmez: “Bugün, bu topraklarda bilimsel eczacılığın kuruluşunun 182. yılını kutluyoruz. 14 Mayıs, biz eczacılar için önemli ve simgesel bir tarih. 14 Mayıs 1839 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile ülkemizde eczacılık, akademik bir mesleğe dönüşmüştür. Biz eczacılar, 14 Mayıs’ı her sene belirli temalar çerçevesinde, Birliğimiz ve tüm Eczacı Odalarımızla birlikte hafta olarak kutluyoruz. Bu yıl, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun da temasından yola çıkarak, pandemi döneminde daha da iyi anladığımız bir konuya vurgu yaptık ve temamızı “Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin. Eczane Güvendir” olarak belirledik.” İfadelerini kullandı.
 

HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI ANILDI


Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden 416 sağlık çalışanını anan Sönmez: “Bir yılı aşkın süredir dünyayı saran ve sarsan COVID-19 pandemisi nedeniyle kaybettiğimiz 416 sağlık çalışanının 51’i meslektaşımız ve 19’u da eczane teknisyenlerimizdi. Bunlar bizler için birer sayı değil; hepsi birer can, meslektaş, arkadaş, kardeş, anne, baba, evlat… Hepsini saygıyla anıyoruz. 10 Mayıs 2021 pazartesi günü anılarını yâd etmek adına, eczacılar olarak tüm Türkiye’de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduk. Aynı zamanda Oda binamıza astığımız branda, billboardlara astığımız ve eczanelerimizde kullandığımız afişlerle de kaybettiklerimizi anıyoruz. Bizler eczacılar olarak bu sancılı süreçte ilk günden itibaren önemli roller üstlendik. Pandemi süresince kesintisiz olarak temel ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmetlerini vermeye devam ettik. Hastalarımızın ilaçlara ve kişisel koruyucu ekipmanlara erişebilmesini sağladık. Topluma bilimsel kanıta dayalı tavsiyeler verdik. El dezenfektanları ürettik, ücretsiz maske ve ücretsiz grip aşısı dağıttık. Kronik hastalarımızın ilaçlarını temin ettik ve izlemlerine katıldık. Öte yandan farkındalık kampanyaları yürüttük, bilgi kirliliği ile mücadele ettik. Pandeminin ilk gününden itibaren tüm sağlık çalışanları olarak sağlık sistemini ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.” Dedi. 
 

ECZANELERE GÜVENİN


Vatandaşlara eczanelere güvenmeleri çağrısı yapan Sönmez: “Güven, önemli bir kavramdır. Özellikle de konu sağlık olduğunda. Pandemi ile birlikte, bireyler haklı olarak kendilerini güvende tutmak adına daha fazla adım atmaya başladı. Ancak ne yazık ki bunu fırsata çevirmek isteyenler de türedi. İnternetten satılan, saklama ve dağıtım koşulları denetlenmeyen takviye edici gıdalar, merdiven altında ruhsatsız üretilmiş maskeler ve dezenfektanlar gibi yarar sağlamayıp aksine zarar veren durumlara üzüntü ve endişe ile tanıklık ettik. Bu noktada da eczanelerimizin güvenilir ürünün, eczacılarımızın da doğru bilginin adresi olduğunu hatırlatmak adına çalışmalar yaptık.Bir kez daha sizlerin nezdinde uyarılarımızı tekrarlamak isteriz:Vitamin ve gıda takviyeleri, bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşime girebilir ve bu durum kişilerin sağlığını tehlikeye atabilir. Bazı vitamin ve gıda takviyeleri, bazı hastalıklarda ve hâlihazırda kullanılan ilaçlarla birlikte asla kullanılmamalıdır. Eczane dışında vatandaşa sunulan sağlığa ilişkin ürünlerin dağıtımının, saklama koşullarının denetiminin yapılması mümkün değildir.Hastanın hastalık kayıtlarına erişebilen, bu doğrultuda doğru gıda takviyesi ve vitamin önerebilecek kişiler yalnızca sağlık profesyonelleridir.Eczane dışında satılan ürünlerde, hekim ve eczacı danışmanlığı ortadan kalkmaktadır. Bu da beraberinde hatalı kullanımı getirmektedir.Yukarıda saydıklarımıza ek olarak, önemle üzerinde durduğumuz bir konuyu da ifade etmek isteriz. İnternetten satışı yapılan bu ürünlerin ve ilaçların önüne geçebilmenin yegâne yolu yasal düzenlemedir. İnternetten sağlık ürünlerinin satışının önüne geçebilmek için yasa koyucunun bir an önce harekete geçerek ivedi bir düzenleme yapması gerekmektedir. Günü kurtarmaya yönelik çözümlerin işe yaramadığını pandemi bize daha net gösterdi. İnternetten ilaç satışı kesin bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.” Şeklinde konuştu. 
 

ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ


Pandemi nedeniyle zor günler geçirildiği belirten Sönmez: “Eczacılık tarihini, insanlık tarihinden ayıramayız. Bizler, Anadolu’nun yetiştirdiği Lokman Hekim’in, Dioscorides’in, Galen’in, Hipokrat’ın ayak izlerini takip ediyoruz. Kadim bir mesleğin mensupları, halk sağlığının savunucularıyız. Zor günlerden geçiyoruz. Dileriz bu günler bir an evvel geçer. Sağlıklı günler hayaliyle ve umutla tüm eczacı meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyor ve hastalarımıza sesleniyoruz: Sağlığınız için hekiminize, eczacınıza, sağlık çalışanlarına güvenin. Sağlığa ilişkin tüm ürünlerinizi de sadece eczaneden alın. Unutmayın, Eczane Güvendir.
Ayrıca; Her yıl 14 mayıs eczacılık bayramına Anıta çelenk sunumu ile başlarken bu yıl sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı Valilik tarafından izin verilmemesi sebebiyle maalesef ki çelenk sunumumuz gerçekleşemeyecektir. Bunun acısını ve burukluğunu da derinden yaşamaktayız. Son geçen Buruk Bayramımız olmasını ümit ederek sağlıklı günlerde buluşmayı diliyorum.” İfadelerine yer verdi. 
Sözmez son olarak başta Eczacılar, teknisyen ve sağlık çalışanları olmak üzere tüm vatandaşların Ramazan Bayramını kutladı. 

 

 

 

 

 

 

malatyatekhaber.com / Erkan Yılmaz Çakır

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı