Haber Detayı
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 23:56
 
Malatya'da Ekonomiye 3 Milyon Lira Katkı Sağlayacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya'da yaptığı yatırımlarla Malatya'nın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Ekonomiye 3 Milyon Lira Katkı Sağlayacak

Malatya Yaygın Sulaması ile ilgili DSİ'den yapılan açıklamada: "DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Malatya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır" denildi.  

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız;“Bu kapsamda Malatya Yaygın Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini veprojenin bitirilmesiile birlikte toplamda3bin 770 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi sulanması temin edileceğini açıklayarak, Su kaynağı YaygınGöletitamamlanmıştır. Gölet temelden47 metre yükseklikte kilçekirdekli kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup,2.10 milyon m³ su depolayarak  3 bin 770 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Yaygın sulaması, milli ekonomiye yılda 3 Milyon Lira katkı temin edecekve ayrıca 1311 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır. Malatya Merkez Yaygın Göleti Sulaması İnşaatı, 2021 yılı performans programında yer alan ve bitirilmesi öngörülen işler arasında yer almakta olup, sulama şebekesi inşaat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi imalatları tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir.’dedi.

 

 

malatyatekhaber.com-bülten

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı