Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 12:08
 
Malatya ev fiyatları ne kadar arttı?
Malatya genelinde ev fiyatları son bir yılda ortalama olarak yüzde 26,3 oranında artış kaydetti. Buna karşılık Ocak-Ağustos döneminde Malatya’da satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 azalarak 6 bin 857 adede geriledi.
GÜNCEL Haberi
Malatya ev fiyatları ne kadar arttı?

Malatya genelinde ev fiyatları son bir yılda ortalama olarak yüzde 26,3 oranında artış kaydetti. Buna karşılık Ocak-Ağustos döneminde Malatya’da satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 azalarak 6 bin 857 adede geriledi.

2021’in ilk sekiz ayında Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 801 bin 995 adet oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 oranında düşüş kaydetti. Bu dönemde gerçekleşen ikinci el konut satışları 558 bin 806 adetle toplam satışların 69,7’sini oluşturdu. Son yıllarda gittikçe artan ikinci el satışların toplam satışlar içerisindeki ağırlığı bu yıl zirve yaptı. 2020 başında salgının başlamasıyla birlikte dibe vuran konut satışlarını yeniden canlandırmak amacıyla hükümet tarafından hayata geçirilen önlemler bir talep patlaması yaratırken konut fiyatlarını da zıplatmıştı. Ancak, bu sene iç talepte büyük düşüş yaşanırken bu defa da inşaat maliyetlerinin olağanüstü düzeyde artış göstermesi konut fiyatlarının tırmanışını sürdürmesine neden oluyor. TUİK tarafından açıklanan resmi rakam olan Temmuz ayı inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 44,8 artış gösterdi. Sektör temsilcileri ise bazı girdilerin fiyatlarında son bir yılda yüzde 100’ü aşan artışlar olduğunu belirtiyorlar. Konut fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra yüksek öğretim kurumlarının yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte son dönemde büyük kentlerin merkezi bölgelerindeki kiralık konut fiyatlarında şaşırtıcı seviyelerde artışlar görülmeye başlandı. Bir buçuk yıllık bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlayan üniversitelerde okuyan öğrencilerin ev arayışına girmeleri, giderek artış gösteren yabancı nüfusu, ardı ardına hayata geçen kentsel dönüşüm projeleri gibi nedenlerle kent merkezilerindeki semtlerde kiralık konut sıkıntısı yaşanıyor.

Malatya satılık daire fiyatları ne kadar?

Malatya satılık daire fiyatları ortalaması Ağustos ayında 3+1 daireler için 348.000 TL oldu. Malatya ilinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 26,3 oranında artış sergiledi. Global emlak arama motoru Flatfy’ın emlak ilanları veritabanını baz alarak hazırladığı rapora göre Malatya’ın en çok konut satılan ilçesi olan Yeşilyurt’ta satılık daire fiyatları yıllık yüzde 26 oranında artış gösterdi. Yeşilyurt ilçesinde 3+1 dairelerin Ağustos ayı ortalama satış fiyatı 366.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Battalgazi’de satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 27,2 artış sağlarken 3+1 daireler için Ağustos ayı ortalama satış fiyatı 309.000 TL düzeyinde seyretti. Doğanşehir’de konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 24,5 oranında artış kaydetti. Doğanşehir’de 3+1 dairelerin Ağustos ayı fiyatları ortalama 265.000 TL şeklinde oluştu.

Malatya kiralık daire fiyatları ne kadar?

Malatya kiralık daire fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 25 oranında artış sağladı. Malatya kiralık ev fiyatı ortalaması 3+1 daireler için Ağustos ayında 1.350 TL düzeyinde oluştu. Yeşilyurt’ta kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 24 oranında artış kaydetti. Battalgazi’deki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 26 oranında artış gösterirken Doğanşehir’de kiralık ev fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 22 seviyelerinde gerçekleşti.

Malatya konut satış rakamları

Malatya ili genelinde konut satışları Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında düşüş kaydederek 1.373 adede geriledi. Malatya’da satılan yeni konut sayısı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre belirgin bir değişim göstermeyerek 462 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 33,6 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Ağustos’ta 911 adet konut el değiştirdi. Malatya Ağustos ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 62,1 oranında azalarak 233 adet olarak gerçekleşti. Malatya genelinde ipotekli satışların Ağustos ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 17 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Ağustos ayında Malatya’da toplam 1.140 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,4 oranında artış gösterdi.

Yılın ilk sekiz ayında Malatya genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 oranında azalarak 6 bin 857 adede geriledi. Malatya’da Ocak-Ağustos döneminde satılan sıfır konut sayısı 2 bin 213 olurken bu rakam yüzde 21,2’lik bir azalışa işaret etti. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,2 düşüş göstererek 1.31 oldu.

Malatya’da 2019 yılında satılan toplam konut sayısı 11 bin 737 olurken 2020’de bu rakam yüzde 8,1 oranında artış kaydederek 12 bin 687 adede ulaşmıştı. 2019’da Malatya genelinde sıfır konut satışları 4 bin 758 adetken 2020 yılında yüzde 10,1 azalma sergileyerek 4 bin 279 adede gerilemişti. Malatya’daki ipotekli konut satışları 2020’de yüzde 68,7 artış göstererek 4 bin 365 adede çıkmıştı. Geçen yıl Malatya’nın en çok konut satılan ilçesi Yeşilyurt oldu. Yeşilyurt’ta 2020 yılında 7 bin 387 adet konut satışı gerçekleşti.

Yabancılara konut satışları zirvede kalmaya devam ediyor

Ağustos ayında yabancı uyruklulara yapılan konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 artış sergileyerek 5 bin 866 adede ulaştı. Ağustos ayında yabancılara uyruklulara yapılan konut satışlarında 911 konut satışı ile ilk sırayı İranlılar alırken toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 15,4 olarak gerçekleşti. Iraklılar, 900 konut satın alarak ikinci sırada yer bulurken toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 15,2 oldu. Ağustos ayında Türkiye’de 451 konut satın alan Ruslar yüzde 7,6 pay ile üçüncü sırada yer aldılar. Afganlar ise Ağustos ayında Türkiye’de 313 konut satın alarak dördüncü sıraya yerleştiler. Bu yılın ilk sekiz ayında yabancılara satılan konut sayısı toplamda 30 bin 849 adede ulaştı. Ağustos ayında yabancıların en çok konut satın aldığı kentimiz yine İstanbul olurken onu sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin ve Yalova izledi.

İnşaat sektörü maliyetlerden şikayetçi

Son açıklanan Temmuz ayı rakamlarına göre TUİK inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 2,6, yıllık olarak ise yüzde 44,8 düzeyinde artış gösterdi. İnşaat sektörünün temel girdi maliyetlerindeki ortalama artışı gösteren inşaat malzeme endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56,4 artış kaydetti. Adıyaman satılık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 34,8 oranında artış gösterdi. Çimento, vb. girdi maliyetlerinde yaşanan fiyat artışlarına sektör de tepki göstermeye başladı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON, özellikle son bir yılda çimento fiyatlarında gerçekleşen artışları protesto etmek amacıyla inşaatların 24 Eylül tarihine kadar durdurulacağını açıkladı.

Diğer taraftan bu yılın ilk 6 ayında Türkiye çapında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90,4 artarak 63 bin 401 adede ulaştı. Ocak-Haziran döneminde müstakil tipteki konutlar için alınan yapı ruhsatı sayısında önemli oranda artış gerçekleşti. Müstakil tipteki yapılar için alınan ruhsat sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150’nin üzerinde artış gösterdi. Salgının yaşam alanı tercihlerimizi önemli ölçüde etkilediği görülüyor. Malatya genelinde bu yılın Ocak-Haziran döneminde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 253 artışla 752 adede ulaşırken ruhsat verilen daire sayısı yüzde 177 artışla 4 bin 605 oldu.

Son dönemde popülaritesi gittikçe artan emlak arama asistanı Flatfy, kiralık ev veya satılık daire arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra düzenli olarak emlak sektöründeki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerine ışık tutarken ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veren Flatfy, tüm emlak ilan sitelerinde yayınlanan ilanları toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hayalinizdeki evi bulmak çok kolay hâle geliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya, ev, fiyatları, ne, kadar, arttı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı