Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 11:13
 
Marka tescili nasıl yapılır?
Marka, işletmenin sattığı veya ürettiği hizmet ve malları diğer işletmelerin hizmet ve mallarından ayırt edebilmek için kullanılan her türden şekil, sözcük, harf, renk, sayı, hareket, sesler, koku veya ambalajdan oluşan işaretlerdir.
EKONOMİ Haberi
Marka tescili nasıl yapılır?

Marka tescili nasıl yapılır?Marka, işletmenin sattığı veya ürettiği hizmet ve malları diğer işletmelerin hizmet ve mallarından ayırt edebilmek için kullanılan her türden şekil, sözcük, harf, renk, sayı, hareket, sesler, koku veya ambalajdan oluşan işaretlerdir.

Marka Tescili Ne işe Yarar?

Tescilli bir markanın ayırt edebilme, garanti etme, koruma, reklam gibi pek çok işlevi bulunmaktadır. Ürünün; satış, üretim gibi haklarının sadece sizlere özel olmasını sağlayarak sektörde güven ve saygınlık sağlamaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markanızın tescil edilmesi için ilk önce Türk Patent ve Marka Kurumuna marka tescil başvurusu yapılır. Başvuru kurumlar tarafından değerlendirilir ve eğer başvurunuz onaylanırsa Resmi Marka Bülteninde yayınlanmaktadır. Bültende yayınlanan başvurular yaklaşık iki aylık süre içerisinde başka marka sahipleri tarafından herhangi itiraz gelmemesi durumunda markanızın tescili karar verilir ve gerekli harç ödendikten sonra marka tescil süreci tamamlanmış olacaktır.

Marka Tescili Kullanım Hakkınızı Kaç Yıl Korur?

Markanız, marka başvurusu yapılan tarihten itibaren 10 yıl geçerliliği vardır. Bu süre zarfında harçların ödenmesi ile 10’ar yıllık süreler ile sınırsız olarak uzatılabilmektedir.

Türkiye’de Tescil Edilen Marka Dünyanın Her Yerinde Geçerli Mi?

Markalar kurallar gereği tescil edildikleri ülkelerde korunmaktadır.

Efor Patent sitesi marka tescili konusunda müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca patent tescil hakkında bilgilerde vermektedir. https://eforpatent.com.tr/ sitesine girerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: Marka, tescili, nasıl, yapılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı