DASK YAPTIRIRKEN ZARAR ETMEYİN…

Ülkemizin deprem kuşağında, aktif fay hatları üzerinde olması bizleri deprem konusunda bilinçlenmeye ve gerekli tedbirleri almaya sevk etmektedir. Özelikle son yıllarda yaşanan şiddetli depremler olarak önce 24 Ocak 2020 tarihinde Malatya’ dan da şiddetli şekilde hissettiğimiz ve etkilendiğimiz Elazığ depremi, sonrasında 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir depremi ve daha birkaç gün önce yaşanan Düzce depremi tehlikenin aslında çok uzağımızda olmadığını göstermektedir. Yine uzmanlar ve AFAD yapmış oldukları açıklamalarda fay hatlarında biriken gerilimin arttığını, büyük depremlerin yaşanabileceğini belirtmekle birlikte bu yönde bilinçlenmek ve gerekli tedbirleri almak yönünde çağrılar/çalışmalar yapmaktadırlar.

Deprem engellenemez ancak etkileri en aza indirilebilir ana fikri kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de DASK poliçesidir. DASK poliçesi (Zorunlu Deprem Sigortası), deprem sebebi ile meydana gelen hasarların karşılandığı, 1 yıl süre ile yapılan ve her sene yenilenmesi gereken zorunlu bir poliçedir. Deprem sonrasında yangın, infilak, yer kayması gibi doğal afetlerin oluşması olası bir durumdur. Dolayısıyla bu poliçeye deprem sonucu meydana gelen yer kayması, tsunami, yangın ve infilak da dahildir. DASK sigortası, meydana gelen bu afet neticesinde konutun yıkılması yahut hasar alması halinde maddi kayıp ve hasarlar için kurum tarafından taahhüt edilen nakit ödemedir. Bu anlamda maddi zararların giderilmesi anlamında son derece önemlidir.

Peki DASK poliçesi yaptırırken neye dikkat edilmelidir?

Özellikle 24 Ocak 2020 tarihli Elazığ depreminden sonra açmış olduğumuz davalarda gördüğümüz sorunlardan biri DASK poliçelerinde konutun metrekare ölçüsünün tapuda yazan ölçüden eksik gösterilmesi ve buna bağlı olarak teminat tutarının da eksik belirlenmiş olmasıdır. Poliçe yapılırken tapu kaydı yerine sigortalının beyanının esas alınıyor olması bu durumun yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında daha az prim ödemek için bilinçli olarak metrekarenin düşük beyan edilmesi de sıkça rastlanan bir durumdur. Her ne sebeple olursa olsun bu şekilde hatalı oluşturulan poliçeler sebebiyle deprem sonrasında evleri yıkılan yahut hasar gören birçok insan alması gereken nakit ödemenin çok altında ödemeler almışlardır. Hatta bir kısım sigortalılar hatalı poliçedeki eksik bedeli dahi alamamış, yapılan ödemeler zaten düşük belirlenen teminatların dahi altında kalmıştır.

Bu durumda ne yapılabilir?

DASK poliçesinde metrekarenin düşük gösterilmesi nedeniyle eksik teminat ödemesi alan sigortalıların dava açma hakkı vardır. İlimizde de etkili şekilde hissedilen 24 Ocak 2020 Elazığ depremi sonrasında açmış olduğumuz davalarda bu sorun giderilmekte, eksik ödenen tutarların faizleriyle birlikte hak sahiplerine ödenmesine karar verilmektedir. Dolayısıyla deprem neticesinde konutunda oluşan hasara ilişkin eksik ödeme aldığını düşünen kişilerin dava yolu ile de bu zararlarını giderme imkanları olduğunu bilmesi yasal hakların kullanımı açısından son derece önemlidir.

Bu noktada benzer sorunlarla karşılaşan kişilerin mutlaka bir avukata danışmak suretiyle yasal haklarını kullanmalarının; zamanaşımı, dava şartı yokluğu gibi sebeplerle karşılaşarak hak kaybı yaşamamak adına son derece önemli olduğunu da özellikle hatırlatmak isterim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yağmur Güner - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Tek Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Tek Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Tek Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Tek Haber değil haberi geçen ajanstır.