Yazı Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 21:11
 
Hekimhan'da Vahşi Madencilik
NURAY YILDIRIM
 
 

Malatya Çevre platformunun Hekimhan, Arguvan temsilciliklerinin ortaklaşa organize etmiş olduğu ‘siyanürle altın çıkarma ve vahşi madenciliğe’ karşı basın toplantısı yapıldı.

 

2 Haziran 2021 Çarşamba günü, Hasançelebi-Ulugüney sondaj kuyusuna yapılan yürüyüş çevreye duyarlılığını gösteren insanların katılımıyla gerçekleşti.

Doğa katliamı ve doğanın yok edilmesine karşı gönül vermiş insanlar oradaydılar.

Hayatına, ülkene, çevre ve geleceğine sahip çık!

Sloganlarıyla yapılan çevreci yürüyüş, Ulugüney sondaj kuyusuna kadar ilerledi.

İlçe temsilcilikleri ile dokuz aydır yapılan çalışmanın ürünü "Siyanürle altın çıkarma ve vahşi madenciliğe karşı basın toplantısı’ saat 12.00' de başladı. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi.

 

***

Memleketin her ili ve ilçelerinin ormanlarına, topraklarına dağılarak yapılmakta olan madencilik hiç bir dönem bu denli vahşileşmemiştir.

Ekonomik sosyal ve siyasal olarak karanlık bir dönemden geçiyoruz.

Bunun faturası doğaya uygulanan vahşetle ödeniyor.

Çete-mafya onlara bağlı çıkar ilişkileri bir bir ortaya dökülüyor.

Rant uğruna işbirlikçiler tarafından hayatımız, çocuklarımızın geleceği talan ediliyor.

Yaşantımızı ve doğamızı yok ederek, elimizden alıyorlar.

Çevre, doğa ve yaşam alanımıza saldırılara karşı çıkıyoruz.

Ülkenin her bir yerinde doğaya yapılan saldırılar, sadece biz insanları değil; Yaşamını sürdüren tüm canlıları ve bitkileri yok etmektedir. Doğanın kanununda birbirine bağlı, iç içe girmiş döngü vardır. Evrenin ışığını söndürmekle birlikte, sürüp gitmekte olan doğanın döngü ve dengesi bozulmaktadır.

Dengenin bozulmasıyla öncelikle iklim değişikliği olmaya başlamıştır.

Ozon tabakasının incelmesi, toprak kaymaları, arazi yıkımları birbiriyle ağ gibi örülmüş olan yaşam tahrip edilmekte olup yıkım gerçekleşmektedir. Sorunlar büyümesiyle önüne geçilemez hale geliyor. Sorunların çözümlerinin yapılabilmesi için duyarlı insanların kendilerini ön saflarda bulması gerekiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antakya, Bursa il temsilcilikleri oluşturulmuştur.

İlçe ve köylerde yeni maden araması, sondaj kuyuları kurulması, yeni HES’ler yapılması, mermer ocaklarının açılması, çevreyle ilgili sorunların yaşanacağını gösterir.

Ülkenin karış karış her toprağı ve ormanı talan ediliyor...

Hekimhan'ın yeraltı zenginliklerine göz dikmiş yabancı şirketlere söylüyoruz; elinizi çekin ilçe ve köylerimizden.

Kuru Çay, Hayat Çayı, Girmana, Hasançelebi, Ulugüney, Dipsiz Göl, bitkilerin ve çok sayıda yaban hayvanının yaşadığı Yamadağı hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmıştır.

Asbest kaynaklı Hekimhan kanseri olarak bilinen hastalık çoğalarak ilerlemektedir. Siyanür ve sülfürik asit yeni kanser hastalığı getirecektir.”

 
Etiketler: Hekimhan'da, Vahşi, Madencilik,
Yorumlar
Haber Yazılımı