Yazı Detayı
12 Eylül 2021 - Pazar 21:23
 
Kadının Boşanmada Hakları
YAĞMUR GÜNER
 
 

Toplum yapımız içinde doğru değerlendirilmesi elzem olan en önemli konulardan biri de boşanmadır. Özellikle evlilik birliği içinde sorunlar yaşayan birçok kadının ‘’Çocuklarım için katlanmalıyım’’, ‘’Boşanırsam etrafımdakiler ne der’’, ‘’Ailem boşanmam konusunda beni desteklemez’’, ‘’Nasıl geçinirim, çocuklarım ne olur’’ gibi düşüncelerle evlilik birliğini devam ettirmeye çalıştığını görüyoruz. Boşanmanın, toplumun bazı kesimlerinde ayıp ya da günah olarak değerlendirilmesi de ne yazık ki kadınların bu düşüncelere sahip olmasındaki önemli etkenlerdendir. Oysa boşanmak da tıpkı evlilik kadar doğal bir haktır.

 

Evli kalmak adına mutsuz bir evliliği sürdürmek hem taraflarda hem de müşterek çocuklarda çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu aşamada mutsuz evliliği bitirmenin hem taraflar hem de süreç doğru şekilde yönetildiğinde çocuklar için kazanç olduğu hususu göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Boşanma davası açarken ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir, ne gibi haklar bulunmaktadır?

  • Öncelikle yargılama masrafları önemli olmakla birlikte maddi durumu yetersiz olanların adli yardım hükümlerinden yararlanma imkanı bulunmaktadır. Buna göre ödeme gücünden yoksun olduğunu ispatlayan herkes adli yardım imkanlarından faydalanarak dava açma hakkına yahut davanın herhangi bir aşamasında adli yardım talebinde bulunma hakkına sahiptir.
  • Bu süreçte en önemli sorunlardan biri özellikle kadınlar açısından barınma problemi olabilmektedir. Mahkemeler talep ve somut olayın özelliklerine göre müşterek konutun taraflardan birine tahsis edilmesi yönünde de karar vermektedir.
  • Yine nafaka ve velayet hususlarında da taraflar ciddi endişeler yaşamaktaysa da mahkemeler bu hususlarda da ara kararlar vererek mağduriyetler yaşanmasının önüne geçmektedir.
  • Bütün bunlara ek olarak özellikle şiddet olaylarının önlenmesi bakımından verilen uzaklaştırma kararı ve bu kararın ihlal edilmesi halinde zorlama hapsi uygulanması da önemli haklardan biridir.
  • Ayrıca; tazminat isteme, edinilmiş mallardan pay talep etme hakları bulunmakla birlikte kanun ayrı yaşama hakkını da düzenlemiştir.

 

Peki sizce evlilik birliği içindeki hangi hareketler boşanma nedenidir? Gelecek yazımda Yargıtay kararları ışığında sizden gelen soruları cevaplayacağım.

 
Etiketler: Kadının, Boşanmada, Hakları,
Yorumlar
Haber Yazılımı